Англия се измъкна от загуба от Северна Македония чрез автогол

Н. Гавазов

Отборът на Англия завърши пътя си в квалификациите за Евро 2024, като се спаси от поражение като гост на Северна Македония благодарение на автогол - 1:1.

Имаше шест промени в стартовия състав на "Трите лъва" за победата с 2:0 над Малта. Доверието на треньора получиха Рико Луис, Кайл Уокър, Деклан Райс, Джак Грилиш, Букайо Сака и Оли Уоткинс.

Британците започнаха този мач много по-бодро от предишния. Колективът на Гарет Саутгейт пое пълен контрол над топката и започна да увеличава натиска.

В 14-ата минута Деклан Райс нацели гредата с удар от далечна дистанция, след което Уоткинс на няколко пъти прикова вниманието към себе си, но като цяло гостите почти не успяха да застрашат вратата на съперника.

Без реално да създадат нещо след шанса на Райс, в 40-ата минута англичаните получиха дузпа в собствената си врата - Луис удари противника си в лицето с ръка, което бе записано от системата ВАР. Енис Барди не успя да преодолее Джордан Пикфорд от 11-метровата точка, но след това добави отбитата топка - 1:0.

До края на първото полувреме гостите успяха да отправят само удар от далечна дистанция на Трент Александър-Арнолд.

Във втората минута на второто полувреме Сака нахлу в наказателното поле отдясно и пусна пас във вратарското поле, където Грилиш смени крака си, но ответният гол не беше зачетен заради засада.

И все пак в 59-ата минута резултатът стана равен. Фодън изпълни ъглов удар, Хари Кейн стреля с глава, а след рикоширан удар на Яни Атанасов топката се озова във вратата - 1:1.

В оставащия половин час британците се стремиха към победния гол, но топката така и не попадна във вратата. Македонците, яростно подкрепяни от своите фенове, издържаха на този натиск.

Северна Македония - Англия - 1:1 (1:0)

Голове: Барди 41 (дузпа) – Атанасов 59 (авт.)

Отбор на Англия: Пикфорд, Уокър, Гуехи, Магуайър, Луис, Александър-Арнолд (Филипс 84), Райс, Грийлиш (Рашфорд 84), Фодън, Уоткинс (Кейн 58), Сака (Палмър 84).