25 години: Сезон по сезон

Днес, на празнична гала вечеря специално организирана от клуба на Манчестър Юнайтед официално ще се честват 25-те години на Сър Алекс Фъргюсън начело на "Червените дяволи". Една ера - четвърт век гениалният мениджър държеше стабилно волана и направляваше тима към успех след успех, след успех. Ето най-важното от сезоните, които Фърги прекара на "Олд Трафорд" досега.

1986-87

11-ти в лигата. ФА Къп - 4-ти кръг. Купа на лигата - 3-ти кръг.

Най-висока точка на сезона: Ливърпул - Манчестър Юнайтед 0:1.

Най-ниска: Манчестър Юнайтед - Норич 0:1.

Интересно е, че най-добрият и най-лошият момент, споменати по-горе се случват в разстояние на 24 часа. Освен тях Юнайтед победи Сити и Нотингам у дома, но загуби от Уимбълдън. Един не много добър сезон.

1987-88

2-ри в лигата. ФА Къп – 5-ти кръг. Купа на лигата – 5-ти кръг.

Най-висока точка на сезона: Арсенал – Манчестър Юнайтед 1:2

Най-ниска: Арсенал – Манчестър Юнайтед 2:1

След като тима така или иначе завърши пред Ливърпул, една впечатляваща победа над тях не значеше много. Брайън МакКлер пропусна дузпа за отпадането от ФА Къп.

1988-89

11-ти в лигата. ФА Къп – 6-ти кръг. Купа на лигата – 3-ти кръг.

Най-висока точка на сезона: Манчестър Юнайтед – КПР 3:0

Най-ниска: Манчестър Юнайтед – Нотингам Форест 0:1

Добър поход на тима в ФА Къп и вдъхновяващ мач срещу КПР пред 46,257 човека в една понеделнишка вечер. Всичко приключи срещу Нотингам, като този мач предшестваше бедствието в следващия кръг на Хилсбъро с Ливърпул.

1989-90

13-ти в лигата. Победител в ФА Къп. Купа на лигата – 3ти кръг.

Най-висока точка на сезона: Манчестър Юнайтед – Кристъл Палас 1:0

Най-ниска: Манчестър Сити – Манчестър Юнайтед 5:1

Първият трофей! Лий Мартин вкара у дома за победата, която спаси работата на Фъргюсън. 13-тото място в лигата е най-ниското за Сър Алекс, което бе предшествано и от катастрофалната загуба на „Мейн Роуд“.

1990-91

6-ти в лигата. ФА Къп – 5-ти кръг. Втори в Купата на лигата. Печели Европейската Купа на Носителите на Купи (КНК)

Най-висока точка на сезона: Манчестър Юнайтед – Барселона 2:1

Най-нисък: Ливърпул – Манчестър Юнайтед 4:0

Отличник в купите, включително и европейски триумф, като Марк Хюз вкара важните голове. Но в лигата тима не бе убедителен, а и погрома на „Анфийлд“ не бе приятен. През 1990 година се печели и ФА Къп, отчетена за миналата кампания.

1991-92

Втори в лигата. Фа Къп -4-ти кръг. Печели Купата на лигата. КНК – 2-ри кръг.

Най-висока точка на сезона: Манчестър Юнайтед – Нотингам Форест 1:0

Най-ниска: Ливърпул – Манчестър Юнайтед 2:0

Брайън МакКлер вкара единственото попадение във финала на Купата на лигата. Но едната взета точка в четири мача в разстояние на 8 дни в края на кампанията означаваше Лийдс – шампион.

1992-93

Печели Лигата. ФА Къп – 5-ти кръг. Купа на лигата – 3-ти кръг. Купа на УЕФА – 1-ви кръг.

Най-висока точка на сезона: Манчестър Юнайтед – Блекбърн 3:1

Най-ниска: Манчестър Юнайтед – Евертън 0:3

След 26 години суша лигата е спечелена. Пристигането на Ерик Кантона донесе концентрация, която бе нужна за всички предизвикателства, като триумфа остави сълзи в очите на Сър Мат Бъзби.

1993-94

Първи в лигата. Печели ФА Къп. Втори в Купата на лигата. Шампионска лига – 2-ри квалификационен кръг.

Най-висока точка на сезона: Манчестър Сити – Манчестър Юнайтед 2:3

Най-ниска: Астън Вила – Манчестър Юнайтед 3:1

Само победа над Астън Вила и локалният требъл щеше да е в ръцете на „червените“. Юнайтед бе с класа над всички. На „Мейн Роуд“ Юнайтед изоставаше с 2 гола, за да обърне Ман Сити.

1994-95

Втори в лигата. Втори в ФА Къп. Купа на лигата – 3-ти кръг. Шампионска лига – Групова фаза.

Най-висока точка на сезона: Манчестър Юнайтед – Манчестър Сити 5:0

Най-ниска: Барселона – Манчестър Юнайтед 4:0

Доминацията над Сити продължи, но нищо повече. Загуба от Блекбърн предаде разочароващото второ място в последния ден на сезона, като тима преди това бе капитулирал на „Камп Ноу“.

1995-96

Първи в лигата. Печели ФА Къп. Купа на лигата – 2-ри кръг. Купа на Уефа – 1-ви кръг.

Най-висока точка на сезона: Нюкасъл – Манчестър Юнайтед 0:1

Най-ниска: Саутхемптън – Манчестър Юнайтед 3:1

Ерик Кантона се завръщаше от наказание и тима на Кевин Кийгън бе наказан. Алан Хансен прави фамозното си изказване, че с деца не се печели нищо именно през този сезон. Шокиращи през този сезон бяха и невероятните сиви екипи.

1996-97

Печели лигата. ФА Къп – 4-ти кръг. Купа на лигата – 4-ти кръг. Полуфинали в Шампионска лига.

Най-висока точка на сезона: Лийдс – Манчестър Юнайтед 0:4

Най-ниска: Манчестър Юнайтед – Фенербахче 0:1

Юнайтед печели четвърта титла в пет години и започва да налага името си в Европа, въпреки че загубата от Фенербахче означаваше край на 40-годишен период на тима непобеден у дома в Европейските турнири.

1997-98

Втори в лигата. ФА Къп – 5-ти кръг. Купа на лигата – 3-ти кръг. Четвърт-финал в Шампионска лига.

Най-висока точка на сезона: Манчестър Юнайтед – Ювентус 3:2

Най-ниска: Манчестър Юнайтед – Арсенал 0:1

Арсен Венгер се надига като претендент за титлата и я печели под носа на Юнайтед. Това е сравнително разочароваща кампания, но мачът срещу Ювентус остана завинаги в съзнанието на феновете.

1998-99

Печели лигата. Печели ФА Къп. Купа на лигата – 5-ти кръг. Печели Шампионска лига.

Най-висока точка на сезона: Манчестър Юнайтед – Байерн Мюнхен 2:1

Най-ниска: Арсенал – Манчестър Юнайтед 3:0

Наказани на „Хайбъри“ през септември, Крале на Европа през май. Толкова много спомени в толкова кратък сезон. Завръщане в последните секунди срещу Ливърпул, 8 гола на Форест, Голът, избран за най-велик в историята на ФА Къп – на Райън Гигс. Всичко това събрано с трите финални минути на „Камп Ноу“.

1999-2000

Печели лигата. Отказва се от ФА Къп поради мачовете на Световното клубно първенство. Купа на лигата – 3-ти кръг. Четвърт-финали на Шампионска лига.

Най-висока точка на сезона: Манчестър Юнайтед – Уест Хям 7:1

Най-ниска: Отказването от третия кръг на ФА Къп

Победи в последните 11 мача в лигата осигури предимство на върха – 18-точково, но целия сезон бе завъртян около интригата с отказването от ФА Къп, за да заиграе в Световното първенство. Това помогна на тима в лигата, но не и в най-стария турнир на света завбъдеще.

2000-2001

Печели лигата. ФА Къп – 4-ти кръг. Купа на лигата – 4-ти кръг. Четвърт-финали в Шампионска лига.

Най-висока точка на сезона: Манчестър Юнайтед – Арсенал 6:1

Най-ниска: Манчестър Юнайтед – Байерн Мюнхен 0:1

Няма и минимален знак за повдигане на крака от педала на газта в лигата. Дуайт Йорк вкарва хетрик на Арсенал в пореден триумф в Англия. Но в Европа всичко е по-трудно, Байерн си отмъстява.

2001-2002

Трети в лигата. ФА Къп – 4-ти кръг. Купа на лигата – 3-ти кръг. Полуфинал в Шампионска лига.

Най-висока точка на сезона: Тотнъм – Манчестър Юнайтед 3:5

Най-ниска: Байер Леверкузен – Манчестър Юнайтед 1:1

Разочароваща кампания. За първи път тима излиза от Топ 2 от 11 години, въпреки невероятното завръщане от 3:0 до победа с 5 срещу Тотнъм. В полуфиналите в Европа не успява да победи аутсайдера Леверкузен.

2002-2003

Печели лигата. ФА Къп – 5-ти кръг. Втори в Купата на лигата. Четвърт-финал в Шампионска лига.

Най-висока точка на сезона: Евертън – Манчестър Юнайтед 1:2

Най-ниска: Реал Мадрид – Манчестър Юнайтед 3:1

Юнайтед си връща трофея, като Дейвид Бекъм вкарва решаващо попадение срещу Евертън, в който мач се оказа че прави сбогуването си с тима. Неговата съдба бе решена от Реал Мадрид, който победи тима месец преди това.

2003-2004

Трети в лигата. Печели ФА Къп. Купа на лигата – 4-ти кръг. Преминава групите на Шампионска лига.

Най-висока точка на сезона: Манчестър Юнайтед – Арсенал 1:0

Най-ниска: Манчестър Сити – Манчестър Юнайтед 4:1

Спиралата се завърта в обратна посока. Фамозната победа срещу „Непобедимите“ на Арсенал на финала на ФА Къп е висока точка за тима, но той губи срещу средни отбори. А първото пътуване до „Ийстландс“ се превърна в кошмар.

2004-2005

Трети в лигата. Втори в ФА Къп. Полуфинал в Купата на лигата. Преминава групите на Шампионска лига.

Най-висока точка на сезона: Манчестър Юнайтед – Нюкасъл 4:1

Най-ниска: Манчестър Юнайтед – Челси 1:3

Още един невероятен полуфинал във ФА Къп. В този момент обаче тима изостава от Челси на Специалния с 18 точки в лигата.

2005-2006

Втори в лигата. ФА Къп – 5-ти кръг. Печели Купата на лигата. Групова фаза в Шампиоснка лига.

Най-висока точка на сезона: Манчестър Юнайтед – Уигън 4:0

Най-ниска: Бенфика – Манчестър Юнайтед 2:1

Манчестър Юнайтед отпада в груповата фаза на Шампионска лига. Рой Кийн бе изритан и спонсорите на тима напуснаха. Някак си Фърги успя да събере силите на тима и да спечели второто място и Купата на лигата.

2006-2007

Печели лигата. Втори в ФА Къп. Купа на лигата -4-ти кръг. Полу-финали в Шампионска лига.

Най-висока точка на сезона: Евертън – Манчестър Юнайтед 2:4

Най-ниска: Милан – Манчестър Юнайтед 3:0

Изведнъж Кристиано Роналдо възмъжава и Юнайтед намира своята игра. Изключителното завръщане срещу Евертън се оказва решаващо за печеленето на лигата, но това пък отне от силите за Европа, където Кака се разправи с тима.

2007-2008

Печели лигата. Фа Къп – 6-ти кръг. Купа на лигата – 5-ти кръг. Печели Шампионска лига.

Най-висока точка на сезона: Челси – Манчестър Юнайтед 1:1

Най-ниска: Манчестър Юнайтед – Портсмут

Юнайтед печели третата си Европейска купа. Едвин ван дер Сар се превръща в герой след подхлъзването на Джон Тери и червения картон на Дидие Дрогба. Загубата от Портсмут за ФА сега не изглежда толкова зле.

2008-2009

Първи в лигата. ФА Къп – 3-ти кръг. Печели Купата на лигата. Втори в Шампионска лига.

Най-висока точка на сезона: Арсенал – Манчестър Юнайтед 1:3

Най-ниска: Барселона – Манчестър Юнайтед 2:0

Тима разпиля Арсенал, за да си осигури пореден финал в Шампионска лига. Но въпреки, че започнаха мача като фаворити,от Юнайтед срещнаха добрата форма на Барселона.

2009-2010

Втори в лигата. ФА Къп – 3-ти кръг. Печели Купата на лигата. Четвърт-финали в Шампиоснка лига.

Най-висока точка на сезона: Манчестър Юнайтед – Милан 4:0

Най-ниска: Манчестър Юнайтед – Лийдс 0:1

Завръщането на Дейвид Бекъм на „Олд Трафорд“ бе емоционално за феновете. Той игра и загуби, но взе един от тези зелено/златно шалове, които символизираха всичко, за което се борят привържениците.

2010-2011

Печели лигата. Полу-финал в ФА Къп. Купа на лигата – 5-ти кръг. Втори в Шампионска лига.

Най-висока точка на сезона: Блекбърн – Манчестър Юнайтед 1:1

Най-ниска: Барселона – Манчестър Юнайтед 3:1

Бе трудно на „Илууд Парк“, но дузпата, спечелена и реализирана от Уейн Рууни спечели титла номер 19 и „свали Ливърпул от ш*****я му пиедестал“. Барселона остана на върха в Европа въпреки това.