Турция излъга Белгия в драматичен мач и оглави група А

А. Терзийски

Националният отбор на Турция записа драматичен и много важен успех с 3:2 като домакин над тима на Белгия във втория си мач от квалификационна група "А" за Европейското първенство през 2012 година в Полша и Украйна. Нещата се развихаха абсолютно по вкуса на "червените дяволи", които се оттеглиха на почивка с гол преднина пред своя опонент, но през втората част възпитаниците на Гуус Хидинк се надигнаха и успяха да стигнат до така важния за тях успех. Белгийците започнаха отлично срещата и в 29-ата минута защитникът на Байерн Мюнхен Даниел Ван Буйтен съумя с глава да порази вратата пазена от Онур Киврак.

По всичко изглеждаше, че наставникът на домакините Гуус Хидинк се е поскарал на своите футболисти по време на паузата, тъй като те излязоха на терена за второто полувреме пределно концентрирани и нахъсани, което даде резултат само пет минути след подновяването на играта. Автор на изравнителното попадение за турците стана Хамит Алтинтоп. Нещата за гостите от Белгия започнаха да стават все по-лоши и по-лоши в 64-ата минута, когато халфът Венсан Компани видя червеният цвят на картона и бе изгонен от игра. Напълно очаквано, с оглед численото си превъзходство, турците успяха да направят пълен обрат в резултата, само три минути по-късно, когато Семих Шентюрк бе точен за 2:1. Радостта на "червените" обаче бе твърде кратко, тъй като само 120 секунди по-късно резултатът отново бе изравнен от Даниел Ван Буйтен, който вакра втория си гол в двубоя. Турция обаче желаеше изключително много трите точки и в 78-ата минута усилията им бяха възнаградени с победно попадение, дело на капитанът на Галатасарай Арда Туран. Така турците регистрираха втора поредна победа от два изиграни мача в своята квалификационна група и излезе начело с пълен актив от шест точки.