След сезона: Висшата лига на Англия I част


Н. Гавазов

След сезона: Висшата лига на Англия I част

Приказната титла на Лестър, отпадането на отбори с история като Нюкасъл и Астън Вила, катастрофата на миналогодишния шампион, провалът на лидерите и възходът на Тотнъм. Отмина поредният сезон в най-популярното и конкурентно първенство на планетата и е време за анализи. FUTBOL TV в своята първа част ще обърне внимание на отборите, които изпаднаха и тези, които се бореха за своето оцеляване.


20. Астън Вила

3 - 8 - 27 (победи, равенства, загуби) 27-76 (голова разлика)

Голмайстор - Джордан Айю (7)
Най-добър асистент - Жордан Верету (6)
Най-много изиграни мачове - Идрис Гуйе (35 мача)

Когато Вила в първия кръг победи Борнемут като гост, малко бяха тези, които можеха да предположат, че следващият успех на бирмингамци ще бъде едва през януари, а като гости повече няма да победят, установявайки много клубни антирекорди. Тим Шерууд бе заменен от Реми Гард, отборът започна по-малко да губи, но през февруари спечели само два пъти, а след това последваха седем поредни поражения, които доведоха до уволнението и на французина. Нищо не се промени при временния мениджър, но в решаващия момент бирмингамци намериха сили да удържат Нюкасъл - за да не скучаят в Чемпиъншип.

Катастрофа. Когато Вила се раздели с Кристиан Бентеке и не оползотвори парите, за всички стана ясно, че отборът ще се бори за своето оцеляване. Астън Вила изпадна, но го направи с позор, силно обезценявайки някога силната марка. На всичкото отгоре играчи като Габриел Агбонлахор и Жорес Окоре направиха всичко възможно, за да не играят в края на сезона. Отборът се нуждае от пълно презареждане и ако иска да се завърне в елита, ще трябва да се раздели с поне една дузина футболисти.

 

 

19. Норич

9 - 7 - 22 (победи, равенства, загуби) 39-67 (голова разлика)

Голмайстор - Демерси Мбокани (7)
Най-добър асистент - Уесли Хулахан (6)
Най-много изиграни мачове - Роби Брейди, Джони Хоусън (36)

Въпреки първоначалните скептични очаквания, Норич стартира повече от достойно, постигайки няколко важни победи, които помогнаха на тима да не попадне в опасната зона, макар и намирайки се в долната част на таблицата. Девет точки от седем мача - чудесно за средняк. Последва лек спад през октомври, но по Коледа "канарчетата" записаха три победи в четири мача, в това число и на "Олд Трафорд". Норич посрещна Нова година като 14-ти в класирането и на достатъчно безопасно разстояние от зоната на изпадащите. По-нататък нещата се развиха много лошо - една точка в девет мача и опасната зона стремително се приближи. Календарът стана труден и въпреки точката от Сити и победите срещу УБА и Нюкасъл, хората на Алекс Нийл не успяха да направят по-голям и спасителен рейд.

Неудовлетворително. Норич се стараеше, но показваше скучен и посредствен футбол. В крайна сметка "канарчетата" заслужено отпаднаха от елита.

 

 

18. Нюкасъл

9 - 10 - 19 (победи, равенства, загуби) 44-65 (голова разлика)

Голмайстор - Жорже Вайналдум (11)
Най-добър асистент - Муса Сисоко (7)
Най-много изиграни мачове - Жорже Вайналдум (38 мача)

Нюкасъл лошо започна сезона, постигайки първата си победа едва в деветия кръг - с 6:2 срещу Норич. Като този успех стана благодарение на озарението на Вайналдум (4 гола) и Сисоко (3 асистенции). Късметът в този мач също изигра голяма роля и може би заблуди феновете. По-нататък "свраките" се сблъскаха с големи проблеми по отношение на взаимодействието между линиите и реализацията на треньорските идеи. Понякога отборът играеше добре и създаваше проблеми на противника, но провалените срещи бяха много повече, а с приближаването на пролетта Нюкасъл попадна в опасната зона, което доведе до смяната на мениджъра. Феновете очакваха чудеса от Рафаел Бенитес, но испанецът започна работа сякаш пред него имаше цял сезон - само точка в първите четири мача. Последва мощен финален отрязък от 12 точки в шест мача, но вече бе много късно за каквото и да е.

Катастрофа. Няма друга дума, с която може да бъде описано изпадането на отбор, който има такъв състав. За съжаление, футболът е колективен спорт и когато играчите се представят като компания, а не като колектив, резултатите могат да бъдат плачевни.

 


17. Съндърланд

9 - 12 - 17 (победи, равенства, загуби) 48-62 (голова разлика)

Голмайстор - Джърмейн Дефо (15)
Най-добър асистент - Адам Джонсън (6)
Най-много изиграни мачове - Ян М'Вила (31 мача)

Ръководството на клуба на своя отговорност уговори Дик Адвокаат и сгреши - отборът проведе повечето от първите осем кръга на последното място, което накара босовете да освободят холандския специалист и да назначат Сам Алърдайс за мениджър на отбора. Отначало нещата не се получаваха при Големия Сам, но "черните котки" подобриха играта си през пролетта, станаха много опасен отбор и допуснаха само една загуба в последните си 11 мача - от Лестър. Напомняме, че в този период Съндърланд направиха равен с Арсенал, взеха точки при гостуванията си на Стоук Сити, Саутхемптън и Нюкасъл и победиха Челси и Евертън. В крайна сметка хората на Алърдайс заслужено оцеляха.

Оценката за представянето на Съндърланд е удовлетворителна. Отборът намери сили да се изправи и на всичкото отгоре сега разполага с мениджър, който е способен да изведе тима в златната среда.

 

 

16. Борнемут

11 - 9 - 18 (победи, равенства, загуби) 45-67 (голова разлика)

Голмайстор - Джошуа Кинг (6)
Най-добър асистент - Матю Ритчи (6)
Най-много изиграни мачове - Франсис, Сърман (38 мача)

Борнемут пропиля първите 12 кръга в адаптация към реалностите на новия турнир, като голяма роля в това кошмарно начало изиграха контузиите на новите попълнения Тайрън Мингс и Макс Градел, а по-късно и Калъм Уилсън. На практика "черешките" бяха принудени да играят със същия състав, с който се състезаваха в Чемпиъншип. По-нататък новакът се представи в цялото си великолепие, постигайки невероятен обрат срещу Евертън и впечатляващи победи над Челси и Манчестър Юнайтед. На практика лондончани уволниха Моуриньо след поражението от Борнемут. След серия от три поредни победи в началото на март стана ясно, че главната задача по запазване на мястото в елита е изпълнена. Тогава "черешките" започнаха да играят за удоволствие, наслаждавайки се на присъствието си във Висшата лига.

Оценката за представянето на Борнемут е добра. Отборът оцеля в своя първи сезон във Висшата лига, отчитайки травмите и проблемите с адаптацията си. При това колективът на Еди Хау не се отказа от своя стил, стараеше се да играе активно и често диктуваше условията на съперниците си. Остава да видим, дали това ще бъде надградено през следващия сезон или тимът ще тръгне надолу.

 

 

15. Кристъл Палас

11 - 9 - 18 (победи, равенства, загуби) 39-58 (голова разлика)

Голмайстор - Скот Дън, Яник Боласие, Конър Уикъм, Йохан Кабайе (5)

Най-добър асистент - Уикъм, Боласие, Джейсън Панчеън, Дамиен Дилейни (3)

Най-много изиграни мачове - Скот Дън (35 мача)

Известно е, че Алън Пардю добре започва сезоните, а след това отборите му забавят своя ход - понякога това се случва през зимата, а понякога през пролетта. Така се случи и с Кристъл Палас - "орлите" се намираха в зоната на Шампионска лига по Коледа, а към 30-я кръг бяха близо до зоната на изпадащите, постигайки първата си победа за 2016 година едва през април.

Оценката е добра. Лондончани се провалиха през втората част на сезона, но пък се класираха за финала в Купата на Англия, където "орлите" бяха на едно крило от трофея. Точно в този мач хората на Пардю показаха най-добрите си качества и малко не им достигна да постигнат исторически успех.

 


14. УБА

10 - 13 - 15 (победи, равенства, загуби) 34-48 (голова разлика)

Голмайстор - Хосе Рондон (9)

Най-добър асистент - Крейг Гарднър, Джеймс Морисън, Дарън Флетчър, Крис Брант (3)

Най-много изиграни мачове - Крейг Доусън, Дарън Флетчър (38 мача)

Отличителна черта на УБА през този сезон стана стабилността. Нямаше провали, нито някакви много успешни отрязъци. УБА си печелеше своите точки, победи Арсенал и Манчестър Юнайтед и си позволи да се отпусне едва след като надделя над "червените дяволи" и стана ясно, че осигурява оставането си в елита. В края на сезона Тони Пюлис успя да настрои хората си за битка Тотнъм и "дроздовете" сложиха в прът в колелата на "шпорите" по пътя им към титлата. След мача мениджърът бе откровен и обясни невероятната игра на възпитаниците си с желанието си да види Лестър на върха.

Удовлетворителна оценка. Не се случиха значими събития, освен въпросния мач с Тотнъм и възпитателните мерки на Пюлис спрямо Бераино, който пропусна две дузпи в мача с Уотфорд.

 

 

13. Уотфорд

12 - 9 - 17 (победи, равенства, загуби) 40-50 (голова разлика)

Голмайстор - Одион Игало (16)
Най-добър асистент - Трой Дийни (7)
Най-много изиграни мачове - Трой Дийни, Еурелио Гомес (38 мача)

Независимо на скептичните прогнози, относно перспективите пред отбора във Висшата лига, отборът на Кике Санчес Флоред започна уверено сезона. "Стършелите" малко вкарваха и допускаха, но педантично и скромно трупаха точки. Към средата на кампанията изглеждаше, че новакът може дори да се пребори за място в евротурнирите, но испанският мениджър реши да заложи на Купата на Англия, което е една от причината за влошаването на резултатите. Другата е загубата на кураж от страна на Игало, както и няколкото травми. Уволнението на Кике е гръм от ясно небе и няма обяснение, след като тимът отдавна запази мястото си в елита. Впрочем, нека припомним какво се случи през миналото лято - смяна на мениджъра след спечелване на промоция за Висшата лига и безразборна подмяна на състава. Сега остава да изчакаме новия сезон, за да видим как Валтер Мадзари ще се справи с работата.

Оценката на FUTBOL TV за представянето на Уотфорд е добра. Отборът се провали през втората част на сезона, но уверено запази мястото си в елита, освен това се класира за полуфиналите в Купата на Англия, отстранявайки миналогодишния победител в турнира Арсенал. Поради това остава необяснимо решението на Поцо да освободи мениджъра. От друга страна Уотфорд наистина бе много зависим от Дийни, Игали и Гомес, без които щеше да се завърне в Чемпиъншип.

 

  Сподели
370