Славия взе най-старото столично дерби срещу Левски

Левски загуби софийското дерби срещу Славия с 2:3, в среща от 30-ия кръг на първенството, която се играя на стадион "Георги Аспарухов". Димитър Пиргов, Петър Атанасов и Жереми Манзоро се разписаха за "белите", Радослав Цонев пък вкара и двата гола за "сините".

Славия започна по-активно в мача и още във втората минута Иван Вълчанов се озова на стрелкова позиция и би опасно, но Йоргачевич с крак изби в корнер. В 8-та пък Диего Фераресо нахлу в наказателното поле и стреля мощно по диагонал. Топката облиза страничната греда и излезе в аут. В 10-та минута на мача Роман Прохазка стреля, но не особено силно и това помогна на Георги Петков да улови без проблеми. В 14-та Антонио Аниете получи удобна топка в наказателното поле и падна след съприкосновение с Пламен Крумов. Реферът Никола Попов обаче си замълча и не даде дузпа. Три минути по-късно Роман Прохазка центрира към Борислав Цонев на далечната греда и младокът стреля опасно с глава. След кратко разбъркване Георги Петков улови.

В  22-та минута отново Прохазка стреля от около 13-14 метра от голлинията, но над напречната греда. Две минути по-късно Божидар Краев беше изведен на стрелкова позиция около наказателното поле, но стреля на няколко сантиметра встрани от вратата. В следващата атака Славия поведе в резултата, след като Димитър Пиргов засече с глава центиране на Манзоро от корнер – 0:1. Левски отговори с чудесна атака по десния фланг и центриране на Домовчийски към Аниете, който засече отблизо, но Петков със сетни усилия закова топката на голлинията. В последната минута на полувремето Радослав Цонев стреля от границите на наказателното поле и след рикошет топката излъга Георги Петков, оплитайки се в мрежата му за 1:1. В даденото от съдията седем-минутно продължение на първата част хубаво изпълнение направи Жереми Манзоро от пряк свободен удар, но Йоргачевич изби. В следващата атака добро положение се откри пред Антонио Аниете. Той се озова леко по диагонал пред вратата на Славия, но ударът му мина встрани от вратата.

Левски започна вихрено второто полувреме и в 48-та минута на мача Аниете нахлу в пеналта, излъга и вратаря и стреля, но в тялото на защитник, а топката попадна в Бедоя, която пък уцели гредата. В 54-та минута нов шанс се откри за Левски да поведе - след контраатака вратаря на Славия Кирев излезе далеч от пеналта да пресреща атаката на Левски, но сгреши и остави вратата си празна, топката попадна в Бедоя, чийто удар обаче мина над гредата. В 62-та минута след разбъркване в пеналта на Левски и грешка в синята отбрана, Петър Атанасов се възползва и отблизо изведе Славия напред в резултата – 1:2. В 78-та минута Веселин Минев получи втори жълт картон и бе отстранен от игра.

В 83-та минута Антонио Аниете стреля опасно от пряк свободен удар, но топката бе избита в корнер. Три минути по-късно Жереми Манзоро се разписа след бърза контраатака на Славия – 1:3. Минута преди края Радослав Цонев намали резултата след като засече подаване на Аниете отдясно – 2:3.

Снимка: Официален сайт на Левски