Мондиал 2014 - всичко в едно


Н. Гавазов

Мондиал 2014 - всичко в едно

Малко повече от петнадесет дни след последния мач от Световното първенство по футбол, FUTBOL TV се връща назад във времето, за да сложи окончателно точка на големия турнир, който огромна част от любителите на футбола очакваха четири години. Дойде време да съберем всичко в едно и да кажем Довиждане, Мондиал! В последния си материал относно Световното първенство по футбол, FUTBOL TV представя на своите читатели всичко онова, с което ще бъде запомнен Мондиал 2014 в Бразилия.


Резултатност на турнира

Световното в Бразилия повтори рекордът от 998 година по количество отбелязани голове, в 64 срещи бяха вкарани 171 попадения, средно по 2.67 на мач.


Технология на турнира

За първи път на Световно първенство се използва технология за фиксиране на гола, благодарение на което един от поводите за възникване на скандали изчезна. Освен това, съдиите за първи път бяха "въоръжени" със специален спрей, с чиято помощ до ювелирна точност разполагаха стената при изпълнение на пряк свободни удари.


Триумф на турнира

Бразилия и Италия станаха четирикратни световни шампиони 24 години след предишните си победи. На Мондиал 2014 Германия спази тази традиция.

Успехът на Бундестима по бразилските терени е повече от закономерен. През последните четири крупни турнира Германия се класираше най-малкото за полуфиналите, което ни позволи да определим тима като най-стабилен сред фаворитите за спечелване на титлата. Ако преди немците се оказва ма крачка от триумфа, този път германската машина никой не успя да спре.

Страхотна дисциплина, отлична организация, самоотверженост на футболистите, физическа сила и великолепен треньор. Във финала яркият немски футбол взе връх над предпазливия аржентински. Шампион наистина стана най-силният отбор от всичките 32 участника на Мондиал 2014.


Завоевание на турнира

Превземане на Новия свят. За първи път европейски отбор спечели титлата в Америка.


Герой на турнира

Десет години Йоахим Льов водеше Германия към триумфа. Той започна да строи победоносен отбор като помощник на Юрген Клинсман, а след това като стана старши-треньор, шлифова механизма на немската машина, докато не я направи съвършен механизъм. Играчи идваха и си отиваха, но Бундестима ставаше все по-мощен и страшен. Пикът го видяхме това лято в Бразилия.

Ако другите претенденти се асоциираха на първо място с отделни изпълнители, то в състава на националния Германия бе невъзможно да видим главната звезда на терена. Тя беше на скамейката.


Пробив на турнира

Излизайки от групата на смъртта, Коста Рика запази за себе си званието главната сензация на турнира. Дръзкият отбор на Хорхе Луис Пинто обаче не спря дотук. В осминафиналите южноамериканците преодоляха Гърция, а в четвъртфиналите отстъпиха на Холандия и то след изпълнение на дузпи. Коста Рика, който бе смятан за главен аутсайдер на Мондиал 2014, се оказа на крачка от това да играе на полуфинал. Отборът напусна Световното без да претърпи загуба в основното и допълнителното време.

 

 

Съдийските грешки в груповата фаза на турнира

Нито един голям турнир не преминава без съдийски грешки. Изключение направи и Мондиал 2014, където на груповата фаза станахме свидетели на будещи недоумение решения на реферите. Още първата среща даде рязък негативен тон в оценката на съдийската работа. И напълно справедливо, защото аматьорската работа на японския арбитър в мача между Бразилия и Хърватия пряко повлия на резултата. В следващата среща между Мексико и Камерун съдиите отмениха два чисти гола на мексиканците, а до края на груповата фаза на турнира "хората в черно" продължиха да безчинстват, влагайки в действията си повече емоции, отколкото хладен разум.

Трябва да бъдем и справедливи: след първия кръг съдиите започнаха да работят много по-добре, липсваха гръмки грешки, а неточностите бяха в рамките на допустимото.

 

Провал на турнира

Неуспехите на италианците, португалците и англичаните на груповата фаза предизвикаха определен резонанс, но все пак не може да става и дума за грандиозния провал на най-добрия отбор на Европа и света до този момент. Испанците катастрофираха с 1:5 срещу Холандия и така и не успяха да дойдат на себе си.


Позор на турнира

Ако знаменитото поражение от Уургвай на домашния Мондиал през 1950 година влезе в историята като най-голямата трагедия на бразилския футбол, то разгромът с 1:7 от Германия в полуфинала на Мондиал 2014 не може да бъде определен с подобен епитет. На "Маракана" се случи трагедия, а на "Минейрао" позор. С нищо не може да бъде оправдана такава загуба пред очите на собствената публика. И след този мач много смешни изглеждат думите на Сколари, че ФИФА е организирала заговор срещу Бразилия.

 

 

Радост на турнира

Ако Холандия и Франция ни зарадваха с ярка игра на груповата фаза и поразвалиха впечатлението в мачовете от плейофите, то националният отбор на Колумбия предизвикваше симпатиите ни до самия край. Индивидуално майсторство, бързи атаки и отработени комбинации. Отбор, който бе интересен за гледане. В четвъртфинала колумбийците отстъпиха на бразилците, но до последно накараха местните любители на футбола да треперят от страх. Остана впечатлението, че тимът на Хосе Пекерман не показа целия си потенциал.


Голмайстор на турнира

Хамес Родригес 5 мача 6 гола

Томас Мюлер 7 мача 5 гола

Робин ван Перси 6 мача 4 гола

Лионел Меси 6 мача 4 гола

Неймар 5 мача 4 гола


Откритие на турнира

Както казахме по-горе, Колумбия се отличаваше от останалите участници на турнира, а Хамес Родригес заемаше специално място сред своите съотборници. Вкарвайки във всеки мач, не бива да забравяме, че играчът на Реал Мадрид асистираше, а също така създаваше много голови положения.

Преди година Монако похарчи 45 милиона за Хамес, който във френската Лига 1 не успя напълно да се разкрие, но за сметка на това го направи на Мондиал 2014.


Звездите на турнира

Лионел Меси, Ариен Робен и Неймар напълно оправдаха очакванията на сънародниците си на груповата фаза на турнира. Всеки един от тримата изглеждаше реален претендент за званието най-добър футболист на турнира. Картината се промени в плейофите. Нито една от звездите не успя да вкара гол. Неймар се контузи и определено на бразилеца не му провървя. Меси и Робен продължиха напред, но останаха в сянката на отборите си.


Плеймейкър на турнира

Тони Кроос, новоизлюпеният световен шампион, заслужава това признание. 24-годишният полузащитник показа, защо смята за несправедливо това, че в Байерн Мюнхен половината играчи получават по-големи заплати от него. През целия турнир Тони изпълняваше с успех организаторските си функции в отбора на Германия и дори без двата си гола и трите си асистенции, Кроос остави ярка следа по терените на Бразилия.


"Пазител" на турнира

Малко необичайно определение за опорен полузащитник, но не успяхме да намерим по-подходяща дума. Едва ли това е толкова важно. По-същественото е, че Хавиер Масчерано напълно си го заслужи. Аржентинецът буквално "сдави" всичко в центъра на терен, което се оказа в зоната на неговата досегаемост и изигра ключова роля в това, Аржентина да допусне първото попадение в плейофите едва в 113-та минута на финалния мач.


Суперрезервата на турнира

Андре Шюрле изигра шест мача на Световното първенство, като във всеки един влизаше като резерва. В повечето от случаите Андре наистина засилваше играта на своя отбор. В крайна сметка Шюрле записа три гола на сметката си, а най-важното е, че асистира при попадението на Марио Гьотце в решаващия епизод във финала на турнира.

 

 

Кураж на турнира

Националният отбор на САЩ в Бразилия като цяло се показа като много интересен отбор, но специално ще се запомни представянето на вратаря Тим Хауърд в мача от осминафиналите срещу Белгия. Американският страж отрази 16 удара и за малко да класира своя отбор за четвъртфиналите. Тим не успя да се справи с два от ударите в допълнителното време и отборът му напусна турнира, но както съобщават американските медии, в Щатите в момента върви истинска хауърдмания.


Челюстите на турнира

Глава, крака, а понякога и ръка винаги са помагали на националния отбор на Уругвай. Луис с огромни темпове се възстанови от травмата си, донасяйки победата над Англия, помогна да бъдат преодолени и италианците... всичко обаче щеше да е добре, ако Суарес не пусна в действие още едно знаменито оръжие - зъбите. За ухапването на Джорджо Киелини, който стана третата жертва на челюстта на Суарес, ФИФА наказа Луис с дисквалификация от четири месеца.


Рекордите на турнира

Нападателят на националния отбор на Германия Мирослав Клозе вкара в Бразилия своите 15-ти и 16-ти голове на Световното и най-напред се изравни с Роналдо, а след това надмина това постижение и стана най-добър голмайстор в историята на Мондиалите.

Освен това, по време на Мондиал 2014 бе подобрен и 20-годишниятб рекорд на Роже Мила. Вратарят на националния отбор на Колумбия Фарид Мондрагон отпразнува своя 43-ти рожден ден и само след три дни влезе в последните минути на мача от Световното срещу Япония. Благодарение на това той стана най-възрастният участник в историята на турнира.


Резюме на турнира

Световното първенство по футбол подари много: голове, сензации, пробиви, провали, рекорди и просто разнообразни емоции. Имаме всички основания да запомним турнира като един от най-ярките Мондиали в историята, а екипът на FUTBOL TV се надява, че е успял да направи своите читатели съпричастни към всичко, което се случи в Бразилия през това лято. Само след четири години, по терените на Русия, отново ще станем свидетели на качествен футбол, а заедно с това вероятно и на много емоции. Дано там видим и националния отбор на България, а дотогава FUTBOL TV ще продължава да бъде близо до великата игра и разбира се, до своите верни читатели, без които работата ни няма да има никакъв смисъл.

 

  Сподели
288