Топ 50 на най-добрите английски играчи: Джаки Милбърн

.

Futbol Tv класира на 47 място бившият играч на Нюкасъл Юнайтед Джаки Милбърн. Роден е на 11 май 1924 година в Ашингтън. Игаре само за два различни отбора и това са Нюкасъл и Лийнфилд.

Кариерата си започва в северна Англия в тима на Нюкасъл. Този период обаче не е никак лек за футболиста, тъй като по това време Нюкасъл изпадат във втора дивизия на Англия. Феновете обаче бързо започват да го възприемат като новия "месия" и година по-късно "свраките" се връщат обратно в първа дивизия, макар и не като шампиони. Джаки Милбърн е роден през 1924 и умира през 1988 на 64 години. В кариерата си не записва много отличия, но приносът който дава за Нюкасъл е огромен.

Играе като нападател и записва 238 гола в 492 мача във всички турнири. Печели три пъти ФА Къп с Нюкасъл в период от четири години. Закупен е за нищожните 10 евро от местния отбор на родния му град Ашингтън.

Джаки е известен с това, че като нападател има голямо чувство към топката и е изключително пъргав. В двубой за влизане в Първа дивизия, при резултат 1:1, в 90-та минута той отбелязва последния и победен гол и веднага след мача голяма част от феновете на "свраките" отиват пред дома му и поставят цветя на вратата му. Попаденията му са предимно в наказателното поле, но може да се похвали с това, че държи рекорда за най-бърз гол и от най-голямо разстояние за онова време. Това става в среща с Олимпик Лион, когато в 19-ата секунда на мача от своето наказателно поле чисти топка, която лет преаз целия терен и се заплита в мрежата на французите.

Има три купи в своята кариера, като и трите са от ФА Къп, печелейки ги в 1951,1952 и 1955 година. Най-комичният момент в историята си като играч е, когато сам срещу вратаря прехвърля стадион "Сейнт Джеймс Парк".

В последните си години преминава в отбора от северна Ирландия Линфийлд.

Получава признание от всички в Нюкасъл, когато наименуват западната трибуна на неговото име.