Примадоната на португалската естрада


Н. Гавазов

Примадоната на португалската естрада

Нападателят на националния отбор на Португалия Кристиано Роналдо започна Европейското първенство по футбол невзрачно и с типичния си капризен маниер. Една голяма част от специалистите не закъсняха да му лепнат епитета „португалската дива", а легендарният вратар на националния отбор на Германия Оливер Кан го нарече „примадона". В третата среща на „селесао" обаче, капитанът се преобрази и цяла вечер ни поднасяше своето соло, вкарвайки два гола във вратата на холандците и изпращайки своя тим на четвъртфинал.

Какво се случи в първите два мача с играча, който проведе един великолепен сезон в Примера дивисион и защо Кристиано разочарова феновете си? FUTBOL TV ще се опита да намери отговор на този въпрос.


Играе ли Роналдо за Португалия, така както го прави за Реал?

Ако погледнем показателят „нереализирани голови положения" ще видим, че при Кристиано той нараства забележително, докато някои други показатели намаляват. Така например, количеството на точните подавания в половината на противника са паднали с 15% в сравнение с Мондиал 2010 и Евро 2008, единоборствата са намалели с 5 % в сравнение с турнира в ЮАР и 18 % спрямо състезанието в Швейцария и Австрия, а графата „голове" никога не е била толкова празна след два поредни мача в Реал.

Ясно е, че нападателят е заобиколен от по-класни изпълнители в испанския клуб, но тук има и нещо друго. В първите две срещи Роналдо много често стоеше сам, без топка и дори опитите му да се върне назад и да получи коженото кълбо бяха обречени на неуспех - централните полузащитници бяха елиминирани, а Коентрао и Нани....просто го игнорираха. Защо? На всичкото отгоре във втората среща Кристиано се изнерви, започна да пропуска, емоциите взеха връх и накрая той разкъса капитанската лента в тунела за радост на журналистите, търсещи скандали.

Добър ли е той като капитан?

За първи път Роналдо излезе с капитанската лента срещу Бразилия на 6 февруари 2007 година, а започна да я носи постоянно по време на Евро 2008. И до този момент не спират дебатите, достоен ли е Критиано да бъде капитан на своя тим. Постоянно е обвиняван, че страни от съотборниците си и не празнува с тях, а най-пресните примери са на настоящото Евро - след мача с Германия Роналдо бързо напусна терена, докато колегите му бяха при своите феновете. Той не отиде да поздрави Варела, който вкара победния гол във вратата на Дания, а по време на срещата ясно се видя, че единственият човек с когото общуваше бе Бруно Алвеш и Пепе. Дори Коентрао някак си го избягваше. Ситуация, която ни връща в началото - има ли конфликт в съблекалнята и вярно ли е, че Нани е водач на групичка, която иска да свали Роналдо?


Докога Кристиано ще се сравнява с Меси?

„Знаете ли къде беше Меси по това време миналата година?", попита Роналдо журналиста, който след мача с Дания му зададе въпрос, дали Евро 2012 няма да се отрази на шансовете му да получи „Златната топка". „На Копа Америка", където отпадна на четвъртфинал. А всички казват, че е най-добрия в света...".

Отдавна е известно, че сънят на Роналдо е развален. Заради Лео, който три пъти досега получи „Златната топка". От друга страна, конкуренцията заставя португалеца да работи все повече и повече, за да продължи да преследва Меси.

Но в този смисъл, успешното представяне на Евро 2012 може да бъде главен коз в борбата за най-добър футболист на планетата и обратното - един провал ще намали шансовете му. И тук се връщаме на мача с Холандия с главен солист Роналдо, виждайки какво се получи - Португалия отнесе Холандия и се класира за четвъртфиналите. Да, резултатът не говори за това, но играта на „селесао" беше истинска класическа естрада - без нотки на ориенталска чалга, без фалш и превземки, които карат уважаващият себе си потребител да превключи на другия канал...

Ще продължи ли в същия тон соловото изпълнение на Роналдо, както срещу Холандия? Ще покаже ли, че е устойчив на психологическия натиск от страна на медии, фенове и специалисти. И най-важният въпрос за играча, който до този момент изигра 67 срещи през сезона - ще станат ли те 70? Бих казал, че е напълно възможно. Но при едно положение - всички инструменталисти да засвирят в тон. Нищо, че солистът ще бъде един.

 

  Сподели
108