Великите магьосници: Франц Бекенбауер


.

Великите магьосници: Франц Бекенбауер

Време е рубриката Великите магьосници да насочи своя поглед и към страната спечелила 3 пъти Световната титла и още толкова Европейската. Разбира се става дума за Германия, а може би най-великият футболист раждал се някога в тази страна е Франц Бекенбауер – Кайзера.

Франц Бекенбауер е роден на 11 септември 1945 в това което е останало от Мюнхен след Втората световна война. Той е вторият син на пощальона Франц и съпругата му Антони. Израства в работнически квартал и въпреки неодобрението на баща си още на 8 започва да играе футбол с младежите на СК Мюнхен’06.

Логично по това време негов идол е великият Фриц Валтер, който печели Световната титла в Швейцария през 1954. Любим отбор на Бекенбауер пък е Мюнхен 1860, който е по-популярния клуб в града, въпреки че през 1950 изпада в Южната регионална лига. През 1959 обаче Франц отива да тренира в школата на Байерн, защото СК Мюнхен’06 е пред фалит и закрива своята ДЮШ. Причина да не премиен в Мюнхен 1860 е един детски турнир, в който среща любимия си клуб на финала, но стига до скандал с техен халф, което го кара да избере Байерн, за да избегне бъдещи кавги.

През 1963, когато Бекенбауер е само на 18 той се изправя пред първата си тежка житейска ситуация. Приятелката му се оказва бременна, но той няма никакво намерение да се ожени за нея. Времената тогава са консервативни и бъдещият Кайзер първоначално не получава повиквателна за юношеския национален отбор, но след това треньорът Дитмар Крамер намира начин да го върне в състава.

На 6 юни 1964 Бекенбауер дебютира за Байерн срещу Щутгарт Кикерс в амч от Регионална лига – Юг и в този сезон тимът печели промоция за току-що сформираната Бундеслига. Байерн се превръща в един от най-силните отбори в нея. През 1967 баварците взимат Купата на Германия и след това печелят КНК. През 1968-1969 Бекенбауер става капитан на отбора и го извежда до първа титла в Бундеслигата.   С Кайзера в състава си Байерн печели три поредни титли между 1972-1974 и три поредни титли в КЕШ между 1974-1976.

Прякорът Кайзера Франц получава през 1968. Произходът на това название се обяснява така: След един приятелски мач на Байерн във Виена Бекенбауер се снима за местните вестници точно пред бюста на великия австрийски император Франц Йосиф. Немският вестник “Велт ам Зонтаг” твърди, че тази история не е вярна, въпреки че е доста популярна. Според изданието Бекенбауер фаулира играча на Шалке 04 Рейнхард Либуда на финала за Купата на 14 юни 1969. Пренебрегвайки освиркванията от публиката Бекенбауер нахлува с топката в противниковото поле, където жонглира пред шокираната публика около половин минута. Фаулираният Либуда принципно бил наричан Краля на Вестфалия и затова пресата измислила това Кайзер. 

През 1977 Бекенбауер приема оферта от американския Ню Йорк Космос. Там играе 4 сезона и три пъти станал шампион. После се връща в Бундеслигата като преди да се оттегли изкарва 2 сезона с Хамбурегр като става шампион отново. В кариерата си той има 587 мача за първенство и е вкарал 81 гола Въпреки че играе като либеро Бекенбауер не пропуска да участва в атаките на тима си и често бележи.

Разбира се това, което казахме за Бекенбауер никак не е малко, но още по-големи успехи той има с националната фланелка. За ФРГ той изиграва 106 мача и вкарва 14 гола. Участва на три световни като веднъж триумфира и със Световната титла.

На световните финали в Англия през 1966 Бекенбауер играе във всички мачове на Германия. Срещу Швейцария вкарва 2 за победата с 5:0. ФРГ печели групата си и на ¼-финала прегазва Уругвай с 4:0 с гол на Франц. На полуфиналите немците срещат СССР. И тук Кайзера бележи за 2:0, а мачът свършва 2:1. Финалът срещу Англия е известен на всички. Островитяните печелят с 4:2 след продължения със спорен гол на Джеф Хърст.

През 1970 година в Мексико Германия отново започва с три победи, след което среща Англия. Англичаните водят с 2:0, но в 69-ата минута Бекенбауер бележи, след което немците изравняват, а след продълженията отмъщават за загубата преди 4 години. На ½-финала немците играят с Италия. Този мач е известен като Двубоят на века. След фаул срещу него Бекенбауер е с контузия в рамото. Немците обаче са използвали смените си и той остава на терена, въпреки болката. “Скуадрата” печели с 4:3 след продължения. За третото място Германия бие Уругвай с 1:0.

През 1974 обаче титлата не се изплъзва от ръцете на Франц Бекенбауер. Германия е домакин, но абсолютен фаворит за трофея е Холандия на Йохан Кройф. На финала обаче Бекенбауер и колегите му опазват Летящия холандец и разбиват Тоталния футбол. Така кайзера става първият капитан докоснал Златния Глобус – новата световна купа, тъй като Златната Нике (Жул Риме) остава в Бразилия. По това време ФРГ е и европейски шампион след победа с 3:0 на финала над СССР през 1972. През 1976 немците губят отново във финала от Чехословакия.

Славна е кариерата на Бекенбауер и като треньор. Той е назначен за наставник на националния отбор след края на състезателната си кариера и през 1986 класира тима за финала на Световното първенство в Мексико през 1986. Аржентина спира германците и взима трофея. 4 години по-късно Кайзера отмъщава на “гаучосите” отново. Двата тима отново са на финал,. Но този път резултатът е 1:0 за европейците. Така само Бекенбауер и Марио Загало са печелили световната купа и като играчи и като треньори.

През 1990 Бекенбауер поема Олимпик Марсилия, но напуска само след година, въпреки че печели Лига 1.  След това на два пъти Бекенбауер води Байерн Мюнхен и печели титлата в Бундеслигата през 1994 и Купата на УЕФА 1996. През 1994 той става президент на “баварците” и е причина за последвалите успехи на тима. През 1998 Кайзера става вицепрезидент на ГФС, а след това поема и отговорността за организацията на Мондиал 2006.

Бекенбауер е женен 3 пъти и има 5 деца, като Щефан Бекенбауер бе и професионален футболист. След като участва в една реклама на голяма мобилна компания Бекенбауер получава номер 0176/ 666666, но телефонът му е загрят от обаждания от мъже, които си мислят, че това е секс-телефон заради цифрата 6, която на немски звучи “Зекс” и често е свързвана със “секс”.

 

 

 

 

  Сподели
283