1:1 в дербито; Пак Гонзо, пак дузпа за ЦСКА

А. Франгов

„Вечното дерби" между Левски и ЦСКА завърши наравно 1:1 на ст."Васил Левски" в София. Головете отбелязаха Здравко Лазаров от измислена дузпа в 58-та мин и Георги Иванов - Гонзо малко по-късно, с добавка след великолепен удар на Георги Сърмов. В последната минута на мача Йордан Тодоров изпусна от по-малко от метър от гол линията и не успя да донесе победата на „армейците".

В първите минути на мача доминираше обичайната за тези дербита напоследък слаба и неориентирана игра от двата отбора. Първата атака в мача бе за ЦСКА, но в 5-та минута Здравко Лазаров не се справи добре и не успя да стигне до по-опасно положение още в началото. В 22-та минута Владимир Манчев бе заменен за Евгени Йорданов, след като получи контузия и не можа да доиграе мача. Секунди по-късно Георги Христов пропусна фрапантно положение. Той и Дарко Тасевски останаха сами срещу двама защитници на ЦСКА. Македонецът си свърши работата и подаде добре на Хрисов, който се забави и стреля в тялото на защитник в червено. Георги Христов претендира, че топката се е ударила в ръката на бранителя на ЦСКА, но такава нямаше. 10 минути по-късно Жоаозиньо намери добре Георги Христов, но последният стреля изключително неточно на около 10 метра от вратата пазена от Беконо. В 38-та минута бе и най-сериозният пропуск за ЦСКА през първото полувреме. Данчо Тодоров излезна ек-на-ек с Георги Петков, вратарят на Левски се справи перфектно и топката попадна в Евгени Йорданов пред опразнената врата на „сините", но бившата звезда на Вихрен сам си изби топката. Минута по-късно пак Георги Петков се намеси решаващо. Лазаров бе изведен сам срещу него, но националният страж излезна добре и предотврати гол.

Така на полувремето двата отбора се върнаха в съблекалните при резултат 0:0. На почивката в игра на мястото на неубедителният Георги Христов влезна живата легенда Георги Иванов - Гонзо.

Второто полувреме започна с натиск на Левски, но „сините" не успяха да стигнат до по-сериозно положение.

Най-спорната ситуация в мача беше в 57-та минута. Топката стигна до Лазаров в наказателното поле на Левски, но той падна без основателна причина заедно с Живко миланов и съдията Станислав Тодоров реши, че е имало дузпа за ЦСКА. От повторенията се видя, че такава не е имало но все пак Лазаров застана зад топката. Електричката се спря за малко и би добре в левия ъгъл, и така не остави шанс на Петков.

В 64-та минута Емил Велев предприе две светкавични смени, които се оказаха решаващи. Рашид Тиберканин смени Тасевски, а Георги Сърмов влезна на мястото на Мирослав Иванов.

Две минути по-късно „сините" заслужено стигнаха до изравнителния гол. Георги Сърмов стреля великолепно, Даниел Беконо с мъка изби, и обичайния заподозрях Георги Иванов - Гонзо за 15-ти път прободе „червената врата" от добавка. След 2 минути радост Тодоров показа червен картон на резервата на Левски Владимир Гаджев, който не бе в игра за отправени реплики. Това допълнително изнерви „сините", но въпреки това символ;ичните домакини до последно се опитваха да изравнят резултата. В последната секунда на мача Йордан Тодоров пропусна да донесе трите точки за „армейците". След центриране отдясно Маркиньос пробва нещо като силен шут от нулев ъгъл, топката мина паралелно на голлинията и Йордан Тодоров пропусна буквално на сантиметри от опразнената врата на Петков.

Така след този мач легендата в „сините" редици Гонзо има 15 гола във вратата на ЦСКА и подобри рекорда от 14 на Наско Сираков. ЦСКА остава лидер във временното класиране, а Левски се изкачи на второ място след днешната загуба на Сливен с 0:3 от Черно Море

ЛЕВСКИ - ЦСКА 1:1 (0:0)

0:1 Лазаров (58)

1:1 Г. Иванов (65)

ЛЕВСКИ: Петков, Миланов, Минев, Бистрон, Вагнер, Балтанов, Миро Иванов (65-Сърмов), Тасевски (60-Тиберканин), Зе Суареш, Жоазиньо, Христов (46-Г.Иванов)
ЦСКА:Беконо, Виданов, Котев, Иванов, Машадо, Тодоров, Янчев, Мороз, Маркиньос, Лазаров (71-Удоджи), Манчев (20-Йорданов 89-Гунлаугсон)
ЖЪЛТИ КАРТОНИ: М.Иванов, Петков,Вагнер -Л, Лазаров,Маркиньос, Йорданов, Мороз -Ц
СЪДИЯ: Станислав Тодоров
СТАДИОН: "Васил Левски"