Исторически успех на националите U-19, България е сред осемте на Евро 2017

Националният отбор на България до 19-годишна възраст се класира за финалите на Евро 2017 в Грузия, след като победи Босна и Херцеговина с 3:1 в решителен мач от група 5 на елитния кръг от квалификациите.

Напомняме, че възпитаниците на старши-треньора Ангел Стойков направиха 1:1 срещу Израел на старта, а след това постигнаха изненадваща победа над домакините от Франция с 2:1. За финалния кръг на Евро 2017 се класира само победителят от всяка група, което прави успеха още по-ценен.

Българите започнаха много силно и поведоха в резултата още в 5-ата минута, когато Георги Русев реализира 11-метров наказателен удар, отсъден за нарушение на Хушич срещу Тонислав Йорданов. След попадението футболистите на Босна и Херцеговина се активираха, но Наумов спаси няколко опасни положения.

В 29-ата минута "трикольорите" удвоиха преднината си чрез точен удар на Петко Христов, след центриране на Георги Русев.

Всичко в този мач приключи малко преди почивката, когато
Калоян Кръстев преодоля цялата защита на съперника и не показа никаква милост към стража на противника Миркович.

След почивката босненците се опитаха да обърнат резултата и заиграха по-активно, но нашите момчета спокойно реагираха и дори проведоха няколко опасни контраатаки. Все пак противникът стигна до почетен гол в 64-та минута, чрез точен удар на Демирович.

Турнирът в Грузия ще се проведе от 2 до 15 юли, като в него ще участват само осем отбора, съставени от играчи, родени след 1 януари 1998 година. В квалификациите участваха 54 тима, което ясно показва значимостта на българския успех. Към момента сигурни участници във финалите са Грузия, Англия, България и Чехия.

Осемте отбора ще бъдат разпределени в две групи, а срещите ще се провеждат в четири града - Тбилиси, Гори, Рустави и Мцхета.

България: Даниел Наумов, Петър Генчев, Петко Христов, Андреа Христов, Ангел Лясков, Ивайло Найденов (32-Светослав Ковачев), Георги Янев, Асен Чандъров (57-Ивайло Климентов), Георги Русев, Тонислав Йорданов (80-Васил Добрев), Калоян Кръстев
Треньор: Ангел Стойков

Босна и Херцеговина: Маркович, Хушич, Станич, Шербеджич, Бийелич, Сулич (36-Хаджич), Зерич (79-Чавар), Мустеданагич (65-Мустафич), Демирович, Миличевич, Никич
Треньор: Тони Караджич

Главен съдия: Адам Фаркаш (Унгария), асистенти: Балаш Зерт (Унгария) и Мехди Рахмони (Франция);
Жълти картони: Даниел Наумов, Георги Русев (България); Бийелич (Босна);